C4 solutions: Guitar
1. The E string of an electric guitar has a diameter of 0.203mm and is made of steel. The velocity of the wave in a string is given by the formula v=√T/µ where T = Tension and µ = Mass per unit length. Calculate the Tension of the string give the following data Density of steel = 8gcm-3Frequency of E string = 330 HzLength of string = 70 cm Solution