Polymers answers
1. (a) Because the reaction is an addition reaction there are no other products formed so all the reactants are converted into the desired product. (b) Mass of 1000 H2N(CH2)6 NH2 = 1000 x 116.04 = 116040 gMass of 1000 ClOC(CH2)4COCl = 1000 x 183.04 = 183040 gTotal mass of reactants = 299080 g Mass of H−[HN(CH2)6NHCO(CH2)4CO]1000−Cl = 299080 – 1999 x M(HCl) = 299080 – 72864 = 226216 gOnly 90% yield so mass of desired...